Korlátozott racionalitás. Bounded rationality.

Viselkedéstudomány. Korlátozott racionalitás. Bounded rationality

A korlátozott racionalitás elmélete megkérdőjelezi a teljes mértékben racionálisan gondolkodó és cselekvő ember fogalmát.

Az emberi racionalitás azért korlátozott, mert a gondolkodási kapacitásunk, az elérhető információ és a döntésre szánt időnk véges.

Naponta több száz, vagy ezer döntést hozunk. Ezek a döntések lehetnek egészen jelentéktelenek, mint pl. milyen cipőt vegyünk fel, és lehetnek rendkívül fontosak pl. másik városba költözünk.

A teljes mértékben racionális embernek minden egyes döntésre vonatkozóan össze kellene gyűjtenie minden létező információt és alaposan elemeznie kellene minden lehetséges megoldást.

Ez a valóságban lehetetlen.

Ezért a döntéshozatali sebességünket meggyorsítjuk és az oldalunkon leírt viselkedési jellemzők szerint reagálunk az élet kihívásaira.

A viselkedéstudomány megállapításának értelmében az emberek olyan hosszú ideig foglalkoznak egy döntés meghozatalával, ami elegendő egy „elfogadhatóan jó” megoldáshoz.

Ez az egyik pszichológiai alapja a viselkedési közgazdaságtannak, melyért Herbert Simon közgazdasági Nobel-díjat kapott.

A korlátozott racionalitás az alapfeltételezése a heurisztikákon és a kétféle gondolkodási rendszeren alapuló természetes értékelési nézőpontnak.

JEGYZET: Hogyan gondolkodunk?